Projekty flagowe Strategii w programie Południowy Bałtyk to siedem inwestycji finansowanych z tego programu. Realizacja tych przedsięwzięć przyczynia się do osiągania celów Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego, której zadaniem jest współpraca i wykorzystanie potencjału obszaru Morza Bałtyckiego.
Jednym z projektów flagowych jest przedsięwzięcie InnoAquaTech. Partnerzy z Polski, Danii, Niemiec i Litwy rozwijają technologie zwiększające produkcję białka z hodowli organizmów wodnych. Innowacyjne metody są testowane w czterech pilotażowych hodowlach. Inwestorzy zainteresowani wdrożeniem technologii mogą otrzymać wsparcie i narzędzia do rozwoju produkcji.
Kolejne dwie inwestycje przyczyniają się do zrównoważenia ruchu turystycznego w obszarze programu. Projekt Baltic Sea Tourism Center zrzesza kluczowe podmioty turystyczne oraz promuje zrównoważoną i międzynarodową turystykę w regionie. Strona projektu jest pomocnym przewodnikiem po atrakcjach regionu. Z kolei celem projektu Attractive Hardwoods jest zachęcanie potencjalnych turystów do korzystania z leśnych zasobów obszarów nadmorskich Południowego Bałtyku oraz rozwój istniejących produktów turystycznych poprzez wymianę doświadczeń między partnerami ze Szwecji, Polski i Litwy.
W grupie projektów flagowych znalazły się również inwestycje wspierające zielone technologie. W projekcie Morpheus jest wypracowana technika usuwania farmaceutyków oraz mikrozanieczyszczeń, dostających się do Morza Bałtyckiego wraz z odpływem z oczyszczalni ścieków. Natomiast partnerzy w projekcie BioBIGG szukają możliwości wtórnego wykorzystania zasobów biologicznych z branży rolno-przemysłowej.
Poprawa transportu jest jednym z kluczowych celów Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego. Projekt Interconnect wdroży wspólny dla wszystkich organizatorów transportu i przewoźników system poboru opłat za przewozy w transporcie zbiorowym oraz jednolitą informację pasażerską. Efektem działań będzie zintegrowany bilet na różne środki transportu.
Projekt BBVET otrzymał dofinansowanie w ramach wsparcia dla rynku pracy. Dla studentów zajmujących się mechatroniką oraz nowoczesnymi technologiami przygotowano międzynarodowy cykl szkolenia zawodowego. Program nauki został dopasowany do specyfiki firm z obszaru Południowego Bałtyku, zainteresowanych zatrudnieniem nowych pracowników.
Serdecznie zachęcamy do śledzenia efektów wdrażania programu Południowy Bałtyk na stronie programu i profilu programu na Facebok'u.
Strategia dla Regionu Morza Bałtyckiego jest makroregionalną strategią Unii Europejskiej, w której zawarto wspólne dla Bałtyku cele, służące zacieśnieniu współpracy i wykorzystaniu potencjału obszaru Morza Bałtyckiego. Plan ten jest realizowany w oparciu o trzy główne filary tematyczne, tj. ochronę morza, poprawę połączeń w regionie i wzrost dobrobytu. Istotą współpracy jest wspólne kreowanie kierunku rozwoju na poziomach: rządowym, regionalnym i lokalnym, z udziałem ośrodków naukowych i badawczych, regionalnych struktur współpracy, programów operacyjnych, a także sektora prywatnego. Program Południowy Bałtyk przyczynia się do realizacji celów Strategii.