Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zatwierdzono kolejne projekty w programie Polska - Słowacja

28 i 29 września 2016 r. w Rzeszowie odbyło się czwarte posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Interreg Polska-Słowacja. Na spotkaniu zatwierdzono do dofinansowania 11 projektów na łączną kwotę 43,3 mln euro.

Wśród projektów, które otrzymają środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) są cztery projekty flagowe i siedem projektów infrastruktury drogowej. Łączna wartość przedsięwzięć flagowych to 13 mln euro, a infrastruktury drogowej  33,3 mln euro.

W wyniku realizacji projektów flagowych zostanie zmodernizowanych lub udoskonalonych 290 km transgranicznych szlaków rekreacyjnych. Interesującym projektem zarówno dla mieszkańców pogranicza, jak i turystów będzie pętla rowerowa o dł. 230 km, która połączy uzdrowiskowe miejscowości Doliny Popradu oraz dodatkowych 60 km szlaku rowerowego wokół Tatr (w latach 2014-2015 wybudowano tu już ponad 93 km dróg rowerowych). Pętle te będą łączyć się w słowackiej miejscowości Hniezdne [pol. Gniezdne]. Trasy zostaną poprowadzone przez najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny (parki narodowe i krajobrazowe) oraz obejmą cenne zabytki architektury drewnianej, pijalnie wody mineralnej i jej tzw. samowypływy. Powstaną także miejsca odpoczynku oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Inny z zatwierdzonych projektów flagowych to przedsięwzięcie pt. „Nauka bez granic”. Zakłada ono długofalową integrację działań podmiotów edukacyjnych oraz rynku pracy na rzecz zwiększenia szans edukacyjno-zawodowych mieszkańców rejonu pogranicza. Stworzona zostanie m.in. sieć kontaktów między instytucjami i trenerami wspierającymi osoby poszukujące pracy. Ponadto osoby zagrożone wykluczeniem społecznym będą mogły skorzystać ze wsparcia tzw. Trenera Zatrudnienia Wspieranego. W działaniach projektowych będą mogli wziąć udział także pracownicy urzędów pracy, którzy zostaną przeszkoleni z narzędzia „Barometr zawodów”.

Osoby, które są zainteresowane wartościami kulturowymi, historycznymi oraz duchowymi polskich i słowackich narodów opartych na przesłaniu i tradycjach Maryjnych, będą mogły je poznawać i umacniać na szlaku "Światło ze wschodu". Budowa tego szlaku została zainspirowana znanym szlakiem pielgrzymkowym Santiago de Compostela.

W ramach projektów drogowych zostanie przebudowanych lub zmodernizowanych 128 km dróg, dzięki którym nastąpi polepszenie połączeń transgranicznych oraz poprawa dostępu do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Dofinansowane zostaną następujące działania:

  • poprawa stanu infrastruktury drogowej pomiędzy miastami Snina-Medzilaborce-Krosno,
  • połączenie drogowe Prešov-Bardejov-Gorlice,
  • poprawa stanu infrastruktury drogowej Snina-Medzilaborce-Krosno,
  • połączenie komunikacyjne Jaworzynka-Čierne-Skalite (etap 2),
  • modernizacja dróg po słowackiej stronie w Gminie Oščadnica oraz po polskiej stronie w Gmine Rajcza,
  • modernizacja dróg obszaru Podhala i powiatu Tvrdošín,
  • poprawa infrastruktury drogowo-mostowej łączącej powiaty Námestovo i Żywiecki z siecią TEN-T.

Na posiedzeniu zatwierdzono także zmiany w podręczniku beneficjenta. Objęły one m.in. zmianę w systemie oceny wniosków o dofinansowanie. Na etapie oceny wstępnej beneficjent będzie miał teraz możliwość jednokrotnego uzupełnienia dokumentów i podpisów na wniosku. Zasada ta zostanie zastosowana nie tylko w przyszłych naborach, ale także w odniesieniu do trwających obecnie naborów na projekty z obszaru transportu multimodalnego oraz edukacji i uczenia się przez całe życie.