Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis efektu

Rozwiązaniem wypracowanym w ramach projektu jest innowacyjna metoda sztucznego zasilania pn. Managed Aquifer Recharge (MAR). Polega ona na gromadzeniu nadmiaru wód powierzchniowych i opadów w okresach charakteryzujących się obfitością wody i retencjonowania ich do czasu wystąpienia okresów suchych w odniesieniu do wód podziemnych.

Rozwiązanie odpowiada na bardzo ważne wyzwania w zakresie hydrologii, szczególnie istotne w Polsce ze względu na stepowienie występujące w wielu regionach jako skutek zmian klimatycznych i intensywnej działalności rolniczej.  Zespół projektowy przygotował poradnik, w którym zaproponowano metodykę pomocną przy wyborze lokalizacji obiektu MAR.

Dodatkowo opracowano dla metody MAR zestaw wytycznych natury legislacyjnej, środowiskowej, organizacyjnej, instytucjonalnej i finansowej. 

Opis użyteczności

Rozwiązanie można wykorzystać w praktyce i zastosować bezpośrednio w projektach związanych tematyką zarządzania wodami podziemnymi. Stanowi wartościowe źródło informacji, które można wykorzystać w publikacjach naukowych, raportach i strategiach na poziomie instytucji UE.

Może być także narzędziem do planowania przestrzeni publicznych oraz kierunku rozwoju i ekspansji miast, aby zapewnić różnorodne opcje zaopatrzenia w wodę mieszkańców i przemysłu.

Potencjalnymi odbiorcami rozwiązania są: uczelnie, przedsiębiorstwa wodociągowe, jednostki odpowiedzialne za wody podziemne.

Ocena użyteczności

Rozwiązanie wyróżniające się w ocenie ekspertów 

Link do strony

Program

Interreg Europa Środkowa

Numer projektu

CE1464 

Tytuł projektu

DEEPWATER-CE

Obszar tematyczny

Dostosowanie do zmian klimatu

Obszar horyzontalny

Badania naukowe, zaawansowane technologie, innowacje

Opis dostępności

Rozwiązanie jest neutralne wobec grup docelowych ze specjalnymi potrzebami.