Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis efektu

W rezultacie projektu powstało wiele opracowań, które łącznie zapewniają wiedzę i wskazówki pomocne w wykorzystaniu energii geotermalnej przez jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa działające w branży energetycznej. Na stronach projektu dostępne są m.in. opracowania przybliżające zagadnienie energii geotermalnej i ułatwiające samorządom zaplanowanie i wdrożenie działań zmierzających do wykorzystania płytkiej geotermii.

Są to zarówno opracowania o charakterze popularyzatorskim, przystępne dla szerszego grona odbiorców, jak i takie, w których omówiono zagadnienia prawne, techniczne i ekonomiczne. Efektem projektu są też strategie dla gmin, w których przeprowadzono działania pilotażowe.

W polskim przypadku jest to „Strategia dla wykorzystania płytkiej energii geotermalnej na obszarze pilotażowym Wałbrzycha”.

Opis użyteczności

„Strategia dla wykorzystania płytkiej energii geotermalnej na obszarze pilotażowym Wałbrzycha” może się stać dokumentem pomocniczym w stosunku do „Planu gospodarki niskoemisyjnej Miasta Wałbrzych”. Obecnie w „Planie” nie ma informacji o geotermii, dokument powstały w projekcie może być użyty do rozszerzenia aktualnego planu lub do opracowania planu na kolejne lata.

Jak podkreślono w jednym z dokumentów: „Ciepło zgromadzone pod powierzchnią Ziemi jest dostępne praktycznie wszędzie. Może zapewnić w sposób zrównoważony ogrzewanie i chłodzenie budowli bez emisji gazów, aerozoli i hałasu. Wykorzystanie tego odnawialnego źródła energii nie wymaga żadnej infrastruktury oprócz sieci dostarczającej energię elektryczną do napędu pompy ciepła”. Dorobek projektu może więc być użyteczny dla wielu gmin i komunalnych spółek ciepłowniczych. Materiały mogą też być użyteczne dla przedsiębiorstw z branży energii odnawialnej (OZE) oraz dla twórców polityk krajowych i regionalnych w obszarze energetyki. 

Ocena użyteczności

Rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów jako dobra praktyka.

Link do strony

Link do strony projektu GeoPLASMA-CE

Program

Interreg Europa Środkowa 

Numer projektu

CE177 

Tytuł projektu

GeoPLASMA-CE

Obszar tematyczny

Dostosowanie do zmian klimatu

Obszar horyzontalny

Badania naukowe, zaawansowane technologie, innowacje

Opis dostępności

Rozwiązanie jest neutralne wobec grup docelowych ze specjalnymi potrzebami.