Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis efektu

Wdrażanie instrumentów zwrotnych w ramach regionalnych programów polityki spójności jest dużym wyzwaniem zarówno dla instytucji zarządzających, jak i dla polskich beneficjentów. Efektem projektu jest wdrożenie dwóch działań w strukturze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Działania te zostały uruchomione na podstawie opracowanego partnerskiego modelu wdrażania instrumentów finansowych dostosowanego do założeń i kierunków strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego. Instrumenty finansowe oferują wsparcie o charakterze zwrotnym dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Wartością dodaną projektu jest przeprowadzenie szerokich konsultacji z kluczowymi interesariuszami oraz reprezentantami środowisk biznesowych w celu określenia finalnego zapotrzebowania oraz skutecznej promocji takich instrumentów wśród MŚP, oraz uzyskania pomocy w zdefiniowaniu adekwatnej wielkości (re)alokacji na tego typu instrumenty zwrotne w programie. 

Opis użyteczności

Z rozwiązania mogą  skorzystać zarówno środowiska, do których ta forma pomocy ma być zaadresowana tj. MŚP, jak i instytucje zarządzające (wartościowe proceduralne podejście do problemu realokacji środków w oparciu o istniejące potrzeby). Rozwiązanie stanowi także dobry przykład, w jaki sposób wyniki realizacji projektu międzynarodowego przełożyć na praktykę wdrażania polityki regionalnej lub lokalnej. Takie proaktywne podejście może być inspiracją dla innych polityk lub programów regionalnych lub lokalnych. 

Ocena użyteczności

Rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów jako dobra praktyka. 

Link do strony

Link do strony Interreg Europe 2014-2020

Program

Interreg Europa  

Numer projektu

ATM for SMEs 

Tytuł projektu

ATM for SMEs 

Obszar tematyczny

Edukacja i podnoszenie kompetencji na rynku pracy 

Obszar horyzontalny

Przedsiębiorczość 

Opis dostępności

Rozwiązanie jest neutralne wobec grup docelowych ze specjalnymi potrzebami.