Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis efektu

W ramach współpracy między trzynastoma szkołami z Polski i Słowacji, mającej na celu stworzenie banku pomysłów i materiałów metodycznych dla nowoczesnej edukacji w szkołach XXI wieku, zrealizowano następujące działania:

  • spotkania nauczycieli oraz kadry kierowniczej szkół partnerskich oraz wymiana doświadczeń związanych z nauczaniem różnych przedmiotów,
  • opracowanie i wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania,– utworzenie bazy materiałów edukacyjnych i metodycznych,
  • stworzenie platformy internetowej zawierającej bank materiałów edukacyjnych i pomocniczych. 

Transgraniczny klaster szkół to niezwykle korzystny sposób na podniesienie jakości edukacji w szkołach. Usystematyzowana współpraca i wymiana doświadczeń między nauczycielami ze szkół partnerskich zwiększyła ich kompetencje kluczowe. Wpłynęło to na wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania skutkujących podniesieniem poziomu nauczania. Powstała uporządkowana baza materiałów, które mogą być wykorzystywane w przyszłości (np. scenariusze, materiały dydaktyczne, filmy z wzorcowych lekcji) – jest to odpowiedź na potrzebę zwiększenia dostępności bezpłatnych materiałów dydaktycznych online na potrzeby nowoczesnej edukacji. 

Opis użyteczności

Jest to repozytorium, do którego szkoły mogły wgrać autorskie materiały dydaktyczne, by się nimi podzielić z innymi szkołami, i korzystać z materiałów opracowanych przez innych. Rozwiązanie odpowiada na potrzebę zwiększenia dostępności bezpłatnych materiałów dydaktycznych online zgłaszaną przez nauczycieli w badaniach edukacyjnych.

Wartością pomysłu jest jego oddolny charakter, prostota i dostępność dla nauczycieli. Rozwiązanie to warto kopiować na większą skalę. Mogą tym być zainteresowane np. szkoły, sieci współpracy szkół, gminy, związki gmin, powiaty i organizacje pozarządowe wspierające edukację. Aby podobne przedsięwzięcia się udały, trzeba utworzyć łatwą w obsłudze platformę, umożliwić nauczycielom logowanie się do niej i wgrywanie swoich materiałów dydaktycznych, oraz upowszechnić inicjatywę poprzez media związane z edukacją, jak i poprzez bezpośrednią komunikację z dyrektorami szkół.  

Ocena użyteczności

Rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów jako dobra praktyka. 

Link do strony

Zespół Szkół w Lipnicy Wielkiej

Program

Interreg VA Polska-Słowacja 

Numer projektu

PLSK.03.01.00-SK-0187/18-00 

Tytuł projektu

Cezhraničný gymnaziálny klaster G13 

Obszar tematyczny

Edukacja i podnoszenie kompetencji na rynku pracy 

Obszar horyzontalny

Współpraca instytucji 

Opis dostępności

Rozwiązanie odpowiada na potrzeby uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.