Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis efektu

Pomysł na Żelazny Szlak Rowerowy zrodził się z chęci wykorzystania wyłączonych z użytkowania linii kolejowych. Problem, jaki stanowiły nieużytkowane, zdegradowane linie kolejowe, zmieniono w zasób turystyczny i rekreacyjny.

Żelazny Szlak Rowerowy to widokowa trasa, pozwalająca znaleźć wytchnienie w otoczeniu przyrody (większość trasy biegnie poza innymi drogami komunikacyjnymi), a równocześnie bezpiecznie przemieszczać się między połączonymi miejscowościami. W oczywisty sposób tematyka kolei stała się dla tej trasy wiodącą. Ilość osób korzystających z trasy jest monitorowana przy pomocy pętli indukcyjnej. Na podstawie aktywności użytkowników szlaku jednoznacznie widać, że projekt odpowiada na ich potrzeby: w sezonie co godzinę Żelaznym Szlakiem Rowerowym przejeżdża średnio 64 rowerzystów. 

Opis użyteczności

Efekty projektu mogą zostać wykorzystane przez inne samorządy, na terenie których znajdują się nieużywane trasy kolejowe, których funkcjonalności nie ma potrzeby przywracać.

Rozwiązanie dotyczące monitorowania ruchu przy pomocy pętli indukcyjnej może być wykorzystywane przez wszystkich twórców infrastruktury turystycznej.  

Ocena użyteczności

Rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów jako dobra praktyka. 

Link do strony

Link do strony Żelazny Szlak Rowerowy

Program

Interreg VA Czechy-Polska  

Numer projektu

CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001237

Tytuł projektu

ROWEREM PO ŻELAZNYM SZLAKU 

Obszar tematyczny

Kultura i turystyka 

Obszar horyzontalny

Przedsiębiorczość 

Opis dostępności

Rozwiązanie jest neutralne wobec grup docelowych ze specjalnymi potrzebami.