Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Magazyn studyjny muzealiów oraz wykorzystanie technologii w rekonstrukcji budynków

Opis efektu

Magazyn zbiorów muzealnych z częścią wystawową, dzięki której publiczność może zobaczyć, jak przechowywane są zbiory. Dodatkowym elementem jest aplikacja wykorzystująca technologię VR (technologia rozszerzonej rzeczywistości), w której odtworzone zostały nieistniejące już zabudowania.

Partnerstwo w projekcie zostało oparte na wspólnej historii (budynki w instytucji beneficjenta pierwotnie stały na terenie partnerskiej instytucji). Ma więc swoje realne, zakorzenione w lokalnym dziedzictwie uzasadnienie, a jednocześnie stwarza możliwość dalszej współpracy instytucjonalnej i międzynarodowej.

Zastosowano nowoczesne podejście do zagospodarowania budynków na potrzeby działania instytucji kultury (połączenie przestrzeni magazynowej z udostępnieniem magazynów dla publiczności wciąż nie jest powszechną praktyką). Rozwiązanie infrastrukturalne w wysokim stopniu uwzględnia potrzeby grupy docelowej - umożliwia to pokazanie zbiorów, które na co dzień nie są eksponowane, oraz współczesnych sposobów przechowywania obiektów muzealnych, poszerzając wiedzę odbiorców na temat współczesnego muzealnictwa.

W ciekawy sposób została wykorzystana technologia rozszerzonej rzeczywistości – dobrze przemyślana aplikacja pozwoliła na zobaczenie efektów projektu bez konieczności budowania całej infrastruktury. Zastosowanie w ten sposób technologii do rekonstrukcji lokalnej historii wzbogaca doświadczenie zwiedzających i buduje zainteresowanie dalszymi etapami prac rekonstrukcyjnych. 

Opis użyteczności

Wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości do (tymczasowej) rekonstrukcji budynków lub obiektów może być z powodzeniem stosowane w innych instytucjach. Działanie to może być połączone z badaniem oczekiwań użytkowników czy mieszkańców danego regionu. Potencjalnymi odbiorcami rozwiązania są:

  • instytucje kultury,
  • władze samorządowe. 

Ocena użyteczności

Rozwiązanie wyróżniające się w ocenie ekspertów 

Link do strony

Link do strony POLAND-RUSSIA CBC

Link do strony Muzeum Budownictwa Ludowego

Link do strony Muzeum Budownictwa Ludowego

Program

PWT Polska-Rosja 

Numer projektu

PLRU.01.01.00-RU-0098/18-02 

Tytuł projektu

OKP: Olsztynek - Kaliningrad - od wspólnej historii do przyszłego partnerstwa 

Obszar tematyczny

Kultura i turystyka 

Obszar horyzontalny

Współpraca instytucji 

Opis dostępności

Rozwiązanie odpowiada na potrzeby następujących grup:

  • osoby nie(do)widzące,
  • osoby nie(do)słyszące,
  • osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Aplikacja mobilna posiada narrację dla osób niewidomych, filmy promocyjne zaopatrzone były w napisy dla osób niesłyszących, budynek magazynu przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.