Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Obiekty aktywizacji ruchowej dzieci w walce z wadami postawy

Opis efektu

W ramach projektu przeprowadzone zostały działania, mające na celu zwalczanie rosnącego problemu, jakim są: rosnąca liczba wad postawy, niewystarczająca zdolność koordynacji, deficyty wytrzymałości fizycznej czy otyłość wśród dzieci w wieku szkolnym. Do tego celu wykorzystano nowoczesne, niestandardowe pomysły na aktywizację dzieci. Należały do nich:

  • place zabaw,
  • pracownie dietetyczne,
  • poidełka na wodę,
  • został zakupiony sprzęt multimedialny do wykorzystania podczas aktywnych przerw.

Zaletą rozwiązania jest ukierunkowana multisektorowa współpraca na rzecz ważnego celu społecznego, jakim jest profilaktyka zdrowotna dzieci poprzez edukację i ruch. Były to połączone wysiłki służb edukacyjnych (w tym zwiększenie liczby godzin zajęć ruchowych w programach nauczania oraz podczas przerw), urbanistów w zakresie planowania odpowiedniej przestrzeni dla aktywizacji dzieci oraz służby zdrowia i specjalistów w zakresie ochrony zdrowia (poprzez edukację i programy żywieniowe promujące zdrowe odżywianie). Projekt był skierowany do polskich i niemieckich dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Zajęcia prowadzili nauczyciele, trenerzy, dietetycy.   

Opis użyteczności

W Polsce istnieje coraz więcej tego typu inicjatyw, gdzie inwestuje się w infrastrukturę aktywizującą dzieci ruchowo. Pracownie dietetyczne, sprzęt multimedialny i poidełka mogą stanowić wartość dodaną do istniejących w Polsce rozwiązań oraz podnosić aspekt kompleksowości projektów realizowanych w tym obszarze. Rozwiązanie uwzględniało aktywną współpracę z lokalną społecznością – zarówno na poziomie dokumentów strategicznych (opracowany przewodnik dobrych praktyk komunikacyjnych), jak i w trakcie pilotażowego wdrożenia. Takie podejście partycypacyjne z użytkownikami projektu jest rekomendowanym sposobem realizacji projektów.  

Ocena użyteczności

Rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów jako dobra praktyka. 

Link do strony

Link do strony programu Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska

Program

Interreg VA Meklemburgia Pomorze Przednie-Brandenburgia-Polska 

Numer projektu

INT52 

Tytuł projektu

Zdrowe dzieci w zdrowych gminach 

Obszar tematyczny

Ochrona zdrowia 

Obszar horyzontalny

Współpraca instytucji 

Opis dostępności

Zajęcia były dostosowane do możliwości psycho-ruchowych uczniów z niepełnosprawnościami oraz prowadzone przez dwóch nauczycieli, z których jeden opiekował się uczniami z niepełnosprawnościami.