Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis efektu

Rozwiązanie składało się z kompleksowych działań pozwalających kompleksowo wspierać osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny:

  • budowy i wyposażenia Środowiskowego Domu Pomocy i szkoły przysposabiającej do pracy, w których są świadczone usługi edukacyjne, opiekuńcze i rehabilitacyjne;
  • budowy obiektu mieszkalnego z mieszkaniami treningowymi, który w przyszłości może zostać przekształcony w dom pobytu stałego dla osób dorosłych;
  • uruchomienia punktu informacyjno-konsultacyjnego dla rodziców i nauczycieli;
  • wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami organizacji partnerskich Polski i Białorusi, wspólnych wydarzeń dla osób w spektrum autyzmu z Polski i Białorusi: imprez sportowych i rekreacyjnych.

Po stronie polskiej, w Białej Podlaskiej powstała szkoła przysposabiająca do pracy osoby z autyzmem, ośrodek samopomocy, mieszkania treningowe, po stronie białoruskiej, w Brześciu - Centrum pomocy udzielające wsparcia zarówno dzieciom, rodzicom jak i nauczycielom/terapeutom. Powstanie szkoły pozwoli młodym ludziom uczyć się, korzystać z terapii i usamodzielniać się w szkole dopasowanej do ich potrzeb i możliwości. Powstanie środowiskowego domu pomocy stwarza warunki sprzyjające rozwojowi osób z autyzmem i usamodzielnianiu się na miarę ich możliwości oraz jest wsparciem dla ich rodzin. Działanie punktu informacyjno-konsultacyjnego dla rodziców i nauczycieli oznacza zwiększenie dostępności informacji o potrzebach dzieci i młodzieży w spektrum i o możliwościach wsparcia. 

Opis użyteczności

Rozwiązanie może być inspiracją dla podmiotów działających na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Stanowi przykład funkcjonowania w skali lokalnej podejścia kompleksowego, które jest potrzebne, a nie istnieje na poziomie systemowym, może być zatem także pomysłem na kształt rozwiązań systemowych.

Potencjalnymi odbiorcami rozwiązania są:

  • władze centralne,
  • władze samorządowe,
  • przedstawiciele organizacji zajmujących się pomocą społeczną,
  • przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób w spektrum autyzmu,
  • przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną lub innymi schorzeniami czy niepełnosprawnościami.

Ocena użyteczności

Rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów jako dobra praktyka.

Link do strony

Program

PWT Polska-Białoruś-Ukraina

Numer projektu

PLBU.03.01.00-06-0063/17-03 

Tytuł projektu

Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko-białoruskim

Obszar tematyczny

Ochrona zdrowia

Obszar horyzontalny

Współpraca instytucji 

Opis dostępności

Rozwiązanie odpowiada na potrzeby następujących grup: osoby z zaburzeniami psychicznymi lub w spektrum autyzmu