Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Identyfikacja kierunków i zakresu wsparcia regionalnego dla działalności B+R w rolnictwie

Opis efektu

Rozwiązanie polega na odkrywaniu konkretnych inspiracji w zakresie działań B+R do udoskonalenia polityk i programów rozwoju regionalnego lub krajowego, skierowanych do branży przetwórstwa żywności.

W ramach projektu, którego partnerem było województwo mazowieckie, realizowano wymianę wiedzy, dobrych praktyk i wizyty studyjne poświęcone działalności B+R w przedsiębiorstwach rolnych lub produkujących żywność. Raport i wnioski z takiej wizyty na Mazowszu są dostępne na stronach projektu. Zaletą rozwiązania jest uwzględnienie w studiach przypadku liderów tej branży w Polsce, którzy posiadają rozbudowane działy B+R oraz przydatne do naśladowania doświadczenia w działalności B+R.

Tematy, które poruszono podczas wizyty studyjnych, konferencji i warsztatów przeprowadzonych na Mazowszu pozwalają lepiej ukierunkować działania regionalne w zakresie wsparcia dla działalności B+R w branży przetwórstwa żywności:

  • Infrastruktura i możliwości w zakresie badań i innowacji.
  • Współpraca publiczno-prywatna w zakresie badań i rozwoju.
  • Hybrydyzacja sektora rolno-spożywczego z innymi sektorami w obrębie regionów i pomiędzy nimi. 

Opis użyteczności

Rozwiązanie dotyczy ważnej w polskiej gospodarce problematyki sektora rolno-spożywczego oraz innowacji w tej dziedzinie. Branża ta jest wymieniona jako inteligentna specjalizacja w wielu polskich regionach. Rozwiązanie może znaleźć rozwinięcie w innych projektach dotyczących innowacji zgłaszanych w różnych programach regionalnych lub krajowych.

Rozwiązanie może być wykorzystane przez instytucje zarządzające krajowymi (KIS) i regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami (RIS) a także przez lokalne firmy aktywne w branży przetwórstwa żywności oraz producentów innowacji zainteresowanych branżą przetwórstwa żywności. 

Ocena użyteczności

Rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów jako dobra praktyka. 

Link do strony

Interreg Europe 2014-2020

Program

Interreg Europa  

Numer projektu

Agri Renaissance 

Tytuł projektu

Agri Renaissance 

Obszar tematyczny

Zachowanie i ochrona środowiska 

Obszar horyzontalny

Badania naukowe, zaawansowane technologie, innowacje 

Opis dostępności

Rozwiązanie jest neutralne wobec grup docelowych ze specjalnymi potrzebami.