Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis efektu

Efektem jest zestaw opracowań dostarczających wiedzę o substancjach niebezpiecznych i o tym, jak ograniczać ich uwalnianie do środowiska, w tym raporty, wskazania dla rewizji dokumentów referencyjnych BAT BREF, poradniki dla operatorów instalacji IED branży tekstylnej, powierzchniowej obróbki metali i tworzyw sztucznych oraz produkcji nawozów i polimerów.

Opracowane zalecenia są unikalne na skalę UE, gdzie brakowało konkretnych prawnych rozwiązań dotyczących kontroli korzystania w zakładach przemysłowych z niebezpiecznych substancji chemicznych w celu zapobiegania uwalnianiu ich do Morza Bałtyckiego. Efekty projektu pozwoliły na usprawnienie transpozycji dyrektywy UE w sprawie emisji przemysłowych do ustawodawstwa państw członkowskich poprzez wypracowanie sugestii uzupełnienia dokumentów referencyjnych BREF.

Opracowane zalecenia zdecydowanie odpowiadają na potrzeby grup docelowych (administracji i przedsiębiorców), gdyż wcześniej nie było gotowych, precyzyjnych procedur poprawiających identyfikację i inwentaryzację substancji niebezpiecznych w przemyśle, w tym szczegółowych rozwiązań dla trzech branż. 

Opis użyteczności

Produkt jest ważnym i wartym dalszego wykorzystania dokumentem, który może pomóc zintegrować polską politykę środowiskową w zakresie zarządzania niebezpiecznymi substancjami z polityką UE, a w szczególności Dyrektywą IED oraz Rozporządzeniem REACH. Ujednolicenie polityk w tym zakresie w skali UE będzie istotnym krokiem w kierunku bardziej bezpiecznego dla ludzi i ekosystemów sposobu działania. Istnieje potencjał do wykorzystania wyników projektu w aktualizacji dokumentów BREF dotyczących przetwórstwa metali żelaznych i branż chemicznych. Potencjalnymi odbiorcami rozwiązania są: 

  • przedsiębiorstwa, szczególnie z branży włókienniczej, przetwórstwa metali żelaznych, chemicznej oraz przedsiębiorstwa z innych branż wykorzystujących substancje, o których mowa w raportach i zaleceniach,
  • operatorzy Instalacji IED,
  • krajowe organy administracji wydające decyzje środowiskowe,
  • uczestnicy procesu rewizji dokumentów referencyjnych BAT BREF,
  • administracja UE w tym ECHA, Biuro IPPC . 

Ocena użyteczności

Rozwiązanie wyróżniające się w ocenie ekspertów 

Link do strony

Link do strony programu Interreg Baltic Sea Region

Program

Interreg Region Morza Bałtyckiego 

Numer projektu

HAZBREF 

Tytuł projektu

HAZBREF 

Obszar tematyczny

Zachowanie i ochrona środowiska 

Obszar horyzontalny

Badania naukowe, zaawansowane technologie, innowacje 

Opis dostępności

Rozwiązanie jest neutralne wobec grup docelowych ze specjalnymi potrzebami.