Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Efekty programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa 2014-2020

Programy współpracy terytorialnej realizujemy prawie 20 lat. W tym czasie beneficjenci z Polski we współpracy z zagranicznymi partnerami przeprowadzili wiele wartościowych projektów, zarówno infrastrukturalnych, jak i o miękkim charakterze. W 2020 roku obchodziliśmy w Unii Europejskiej jubileusz 30 lat istnienia Interreg, który był okazją do prezentacji dotychczasowych wspólnych osiągnięć m.in. w obszarze kultury, edukacji, środowiska, turystyki czy innowacyjnych rozwiązań. Na tej stronie koncentrujemy się na wybranych efektach programów 2014–2020 z udziałem Polski. Wśród nich znajdą Państwo dane liczbowe, linki do publikacji, filmów i nagrań audycji radiowych. Prezentujemy też statystyki dla niektórych programów, które zostały przekazane przez wspólne sekretariaty w maju 2023 roku.

Program Polska-Słowacja 2014-2020

turystyka

527 km nowych lub zmodernizowanych szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych, konnych) o transgranicznym znaczeniu

W ramach jednego z projektów połączono pętlą rowerową miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu na polsko-słowackim pograniczu.

Program Polska-Saksonia 2014-2020

szkolenie

20 969 osób wzięło udział we wspólnych programach edukacyjnych i szkoleniowych, które wspierały transgraniczne zatrudnienie

W projekcie „Regional Management”, w polskich i saksońskich szkołach powstały Uczniowskie Agencje Turystyczne. W ramach UAT uczniowie i nauczyciele po nabyciu zawodowych kompetencji aktywnie promowali kulturalno-turystyczną ofertę regionu.

Program Południowy Bałtyk 2014-2020

kropla wody

58 inwestycji w ochronę środowiska

W projekcie SB Oil partnerzy zbudowali system do walki z wyciekami ropy. Polega on na użyciu specjalnych absorbentów, które wchłaniają substancje oleiste znajdujące się w wodzie.

Program Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

zdrowie

957 sztuk zakupionego sprzętu medycznego

W projekcie „HCS” m.in. zostały zakupione dwa laparoskopy z osprzętem dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Aparaty zostały doposażone w możliwość obrazu 3d oraz innowacyjną metodę ICG, która służy do oznaczania chorych tkanek i miejsc operowania specjalnym barwnikiem. Szpital Kliniczny OHMATDYT we Lwowie zakupił jeden laparoskop.

Program Meklemburgia-Pomorze Przednie-Brandenburgia-Polska 2014-2020

przedsiębiorca

4210 przedsiębiorców otrzymało wsparcie w ramach różnych projektów

W dwóch edycjach projektu dotyczącego Transgranicznej Sieci Centrów Usługowo-Doradczych w Euroregionie Pomerania i Powiecie Märkisch-Oderland wsparcie otrzymują m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa. W dziesięciu miejscach po polskiej i niemieckiej stronie pracownicy CUD doradzają firmom, które są lub chcą być aktywne gospodarczo ponad granicami.

Baza dobrych praktyk w projektach Interreg 2014-2020 z udziałem Polski

Baza opisuje efekty stu wartościowych projektów Interreg 2014-2020. Mogą z niej korzystać projektodawcy, którzy zamierzają wnioskować o dofinansowanie w programach Interreg 2021-2027 oraz innych programach polityki spójności.

Lista projektów

W serwisie Mapa dotacji UE znajdą Państwo szczegółowe informacje o projektach realizowanych w programach, którymi zarządza Polska:

Zachęcamy do bliższego poznania projektów, zaprezentowanych w następujących materiałach:

Publikacje

Okładka publikacji - grupka osób trzyma w ręku puzzle

15 lat programów Interreg w Polsce (PDF 6,41 MB)

 

 

 

Okładka publikacji - mapa pogranicza polsko-słowackiego

Aktywnie na pograniczu/AktÍvnie na pohraničÍ (PDF 63,22 MB)

 

 

 

Filmy

Interreg – współpraca bez granic

Stories from the regions: UE solidarity across borders between Ukraine and Poland

Na pomoc Bałtykowi (projekt SB Oil, Interreg Południowy Bałtyk)

Wirtualna fabryka (projekt FabLabNet, Interreg Europa Środkowa)

Rajd rowerowy Interreg Cz-PL

Audycje radiowe

Audycje z 2019 roku

Halo, halo, tu radio - projekty Interreg

Projekty: „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr”, „Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza” z Interreg Polska-Słowacja; „Najlepsze praktyki w zakresie rozwoju turystyki, marketingu i zrównoważonego gospodarowania atrakcyjnymi lasami liściastymi - Attractive Hardwoods” z Interreg Południowy Bałtyk; „RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym” z Interreg Polska-Saksonia; „Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą w obszarze przygranicza polsko-białoruskiego” z Programu Polska-Białoruś-Ukraina; „Muzea ponad granicami” z Programu Polska-Rosja

Audycje z 2020 roku

O projektach Interreg w Polskim Radiu

Projekty: „Muzea Otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego” z Interreg Polska-Słowacja; „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko-białoruskim” z Programu Polska-Białoruś-Ukraina,„ERL – Educatio, Repetitio, Labora – kształcenie ustawiczne osób z niepełnosprawnością” z Interreg Polska-Saksonia; BalticMuseums: Love IT! New brand of gamified tourist products for sustainable development of natural and cultural heritage tourist destinations z Interreg Południowy Bałtyk

Inne

Odkryj nieznane atrakcje turystyczne (Odkryj polsko-czeskie pogranicze)