Prawo złożenia skargi przeciwko naruszeniu prawa unijnego i prawa krajowego wdrażającego prawo unijne jest powszechne i przysługuje każdemu.
Jeśli podejrzewasz wystąpienie nieprawidłowości, możesz przesłać informację na ten temat na adres: Nieprawidlowosci.EWT@mfipr.gov.pl
Potwierdzimy otrzymanie informacji, zapewnimy zgłaszającemu anonimowość, rozpatrzymy każde zgłoszenie i powiadomimy zgłaszającego o wyniku postępowania wyjaśniającego. Informacje mogą być przekazywane w języku polskim, angielskim, niemieckim, słowackim i ukraińskim.
Sygnał o podejrzeniu nieprawidłowości możesz również przesłać do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Informacje na temat zgłaszania spraw do OLAF znajdziesz na jego stronie. Zgłoszenie do OLAF można przesłać w jednym z 24 języków Unii Europejskiej. Na stronie OLAF jest możliwość wyboru języka.
Zapraszamy do zapoznania się z podręcznikiem o zwalczaniu nadużyć finansowych w programie oraz katalogiem najważniejszych sygnałów ostrzegawczych (załącznik do podręcznika). Publikacja jest skierowana do wszystkich zainteresowanych, m.in. do beneficjentów.
- Zwalczanie nadużyć finansowych (PDF 376 KB)
- Sygnały ostrzegawcze (PDF 175 KB)
Ponadto zachęcamy do zapoznania się z dokumentami i publikacjami na temat zwalczania nadużyć, które zostały opracowane przez inne instytucje:
Komisja Europejska
- Wytyczne dotyczące unikania konfliktów interesów i zarządzania takimi konfliktami na podstawie rozporządzenia finansowego
- Ocena ryzyka nadużyć finansowych oraz skuteczne i proporcjonalne środki zwalczania nadużyć finansowych
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
Bank Światowy
- FINDING FRAUD: GOVTECH AND FRAUD DETECTION IN PUBLIC ADMINISTRATION - dokument tylko w języku angielskim
Centralne Biuro Antykorupcyjne