Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: projekt RE-PUBLIC SPACES adaptuje miasta historyczne do zmian klimatu

Centra historyczne składają się z budynków z wewnętrznymi dziedzińcami. Dziedzińce stanowią ogromny potencjał i wyzwanie dla prawidłowego funkcjonowania i kształtowania krajobrazu miejskiego. Stanowią także ogromny zbiornik przestrzeni, które mimo swojej fragmentarycznej struktury wiele znaczy w skali całego układu miejskiego. Co więcej, przestrzenie te często pozostają zaniedbane, co skutkuje brakiem relacji społecznych. Potrzebne są rozwiązania na poziomie społecznym, a także działania legislacyjne i organizacyjne mające na celu zmianę polityk w zakresie dostosowania miast do zmian klimatycznych. Międzynarodowy projekt RE-PUBLIC SPACES planuje znaleźć nowatorskie rozwiązania w tym temacie.

Spotkanie inauguracyjne

Projekt RE-PUBLIC SPACES (polska nazwa: Rewitalizacja przestrzeni publicznych w zabytkowych miastach i adaptacja podwórek miejskich do zmian klimatycznych w Europie Środkowej) rozpoczął się w czerwcu 2024 roku. 21 czerwca w Lapidarium Detalu Łódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich partnerów projektu. Prof. Bogusław Szmygin – dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz Prezes PKN ICOMOS – inicjator pomysłu był uczestnikiem piątkowego spotkania jako Lider Projektu. Miasto Łódź reprezentuje zespół Biura Architekta Miasta Łodzi pod Patronatem I-szego Wiceprezydenta Miasta Łodzi - Adama Pustelnika.

Spotkanie projektu Republic spaces

 Autorka zdjęć: Marta Mucha, Biuro Architekta Miasta, Urząd Miasta Łodzi

Cel projektu

Celem międzynarodowego konsorcjum projektowego jest opracowanie metodologii i strategii adaptacji miast historycznych do zmian klimatycznych i budowania odporności w przestrzeniach dziedzińców, które zostaną zademonstrowane w działaniach pilotażowych. Projekt identyfikuje potrzeby i wykorzystuje rozwiązania, aby stworzyć wieloaspektową - fizyczną transformację przestrzeni dziedzińców w celu dostosowania ich do wymagań klimatycznych i umożliwienia mieszkańcom korzystania z przestrzeni zrównoważonych, atrakcyjnych dla jego mieszkańców.

4 pilotaże

W ramach projektu RE-PUBLIC SPACES realizowane będą 4 inwestycje w formie pokazowych rewitalizacji dziedzińców z perspektywy zmian klimatycznych:

  1. we Włoszech w mieście Pinerolo – „miasto chłodzące”,
  2. w Słowenii w mieście Velenje – „zielona komora”,
  3. w Polsce w postindustrialnym mieście Łódź – „łapacz wody”
  4. w Chorwacji w  mieście Osijek – „budowanie różnorodności biologicznej i rozwój zielonej infrastruktury”.

wizyta projektu republic spaces

Autorka zdjęć: Marta Mucha, Biuro Architekta Miasta, Urząd Miasta Łodzi

Partnerzy projektu:

  1. Politechnika Lubelska - Lider Projektu 
  2. Instytut Energetyki Hrvoje Požar, Zagreb, Chorwacja 
  3. Miasto Osijek, Chorwacja
  4. Uniwersytet w Lublanie, Wydział Architektury, Słowenia 
  5. Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Polska 
  6. Fundacja LINKS (przy Politechnice w Turynie)
  7. Miasto Łódź, 
  8. Miasto Velenje, Słowenia
  9. Miasto Pinerolo, Włochy

 logo projekctu RE-Public Spaces