Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt "Creative Circular Cities" - krok w stronę bardziej zrównoważonych miast

logotyp projektu

O projekcie

Projekt "Creative Circular Cities" (CCC) to międzynarodowa inicjatywa wspierająca miasta w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Celem projektu jest promowanie transformacji do gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym poprzez zaangażowanie mieszkańców, podmiotów kultury i sektorów kreatywnych.

Projekt jest współfinansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego i potrwa do listopada 2026 roku.

Kto bierze udział?

W projekt zaangażowanych jest 14 organizacji z 6 krajów – miasta, organizacje wspierające biznes czy też organizacje pozarządowe.

Polskę w projekcie reprezentują:

  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Centrum Designu, który wspiera firmy w projektowaniu ekologicznych rozwiązań
  • Stowarzyszenie "Pomorskie w Unii Europejskiej", które działa na rzecz rozwoju województwa pomorskiego i jego współpracy międzynarodowej.

Co powstanie w ramach projektu?

Miasta testują nowe rozwiązania, które pomogą w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Między innymi:

  • Tworzenie lokalnych sieci współpracy między miastami, biznesem i organizacjami.
  • Wsparcie dla firm kreatywnych, które wdrażają ekologiczne modele biznesowe.
  • Kampanie społeczne zachęcające mieszkańców do bardziej ekologicznego stylu życia.
  • Włączanie wypracowanych pomysłów do strategii rozwoju miast.

W Gdyni zostanie opracowany model zagospodarowania i zarządzania odpadami wielkogabarytowymi w mieście. 

Chodzi o to, aby odpady stały się użytecznymi zasobami, a nie problemem. Plan zakłada połączenie tych, którzy chcą się ich pozbyć, z tymi, którzy mogą je ponownie wykorzystać. W efekcie powstanie strategia i program pilotażowy zarządzania odpadami w Gdyni.

Więcej informacji o projekcie "CCC"

Pilotaż w Gdyni

W Gdyni uruchomiono platformę podajdalej.eu.

Korzystając z formularza online, mieszkańcy Redłowa za darmo mogą oddawać niepotrzebne lub uszkodzone meble, którym ktoś inny podaruje drugie życie. Pilotaż będzie realizowany do 16 kwietnia.

Celem działań jest ograniczenie ilość odpadów gabarytowych i troska o środowisko. Miasto z kolei, zyskuje rozwiązania, które umożliwiają efektywne gospodarowanie i zarządzanie odpadami wielkogabarytowymi.

Niebawem odbędą się kreatywne warsztaty dla mieszkańców Gdyni, promujące gospodarkę o obiegu zamkniętym, ze szczególnym uwzględnieniem zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych.