Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt StratKIT+, czyli innowacyjne podejście do żywienia publicznego w Regionie Morza Bałtyckiego

Logotyp projektu

Projekt StratKIT+ to międzynarodowa inicjatywa 14 organizacji z Finlandii, Estonii, Szwecji, Niemiec, Danii, Polski, Łotwy i Litwy.

Polskę reprezentuje w projekcie Miasto Warszawa, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Miasto Rybnik.

Projekt był realizowany od października 2022 r. do marca 2024 r. i jest kontynuacją projektu StratKIT. Obie inicjatywy były współfinansowane z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Zestaw Narzędzi Zrównoważonego Posiłku Publicznego

W ramach projektu StratKIT powstał Zestaw Narzędzi Zrównoważonego Posiłku Publicznego. Jest to zbiór pomysłów na organizację zrównoważonych posiłków publicznych w szkołach, przedszkolach, domach pomocy społecznej czy też w szpitalach. Dzięki wykorzystaniu zeranych rozwiązań, posiłki publiczne będą organizowane w sposób ekologiczny i pozwalający dobrze oszacować ilość żywności, aby nic się nie zmarnowało. Zestaw narzędzi został przetłumaczony na 11 języków.

Celem projektu StratKIT+ był dalszy rozwój zestawu narzędzi.

Dzięki współpracy międzynarodowej, partnerzy z 8 krajów przetestowali kolejne rozwiązania w obszarze żywienia zbiorowego, finansowanego ze środków publicznych. Samorządy lokalne, firmy cateringowe, producenci i dostawcy żywności, wymieniali dobre praktyki w ramach spotkań projektowych. Partnerzy podzielili się innowacyjnymi pomysłami z zakresu zielonych zamówień publicznych, żywności ekologicznej i wykorzystywania zdrowej diety.

Rozwiązania przetestowane w Polsce w ramach proejktu StratKIT+

Polscy partnerzy zrealizowali m.in. kampanię na rzecz picia wody z kranu, stworzyli "wspólny stół" oraz publikację na temat zrównoważonych posiłków w placówkach oświatowych. 

W Warszawie w ramach projektu przygotowany został program: “Zdrowy uczeń, zdrowa planeta - małymi krokami w kierunku dużej zmiany”, w którym personel odpowiedzialny za żywienie w szkołach podniósł swoje kwalifikacje, a uczennice i uczniowie zrozumieli sens jedzenia zdrowszych, zrównoważonych posiłków. 

W ramach projektu odbyły się spotkania dla pracowników kuchni przedszkolnych, którzy meli możliwość testowania strategii i działań na rzecz zrównoważonych posiłków publicznych, już dostępnych na platformie StratKIT+.

Podczas cyklicznych spotkań z osobami odpowiedzialnymi za organizację żywienia w kilkunastu warszawskich placówkach oświatowych, powstała publikacja “Zrównoważony posiłek w placówce oświatowej”. Jest to zbiór dobrych praktyk funkcjonujących w warszawskich placówkach. 

Budżet projektu StratKIT+ to 500 tys. euro. 80% budżetu zostało dofinansowane w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Więcej informacji o projekcie StratKIT+