Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: projekt MAURICE przygotowuje miejską strategię gospodarki wodnej

W połowie maja br. w Stuttgarcie odbyło się trzecie spotkanie partnerów projektu MAURICE. Omówiono postępy w opracowywaniu miejskiej strategii gospodarki wodnej ukierunkowanej na wdrażanie rozwiązań w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Zaprezentowano inwestycje pilotażowe - realizowane w 6 regionach Europy Środkowej: Stuttgart-Feuerbach (DE), Mediolan (IT), Nový Bydžov (CZ), Jaworzno (PL), Ljubljana (SI) i Varaždin (HR).

Warsztat projektu MAURICE

Oprócz warsztatów i dyskusji, na temat możliwości wdrożenia zidentyfikowanych rozwiązań w zakresie adaptacji do zmian klimatu w różnych uwarunkowaniach regionów Europy Środkowej, zorganizowano także wizytę terenową, podczas której zapoznano się z rozwiązaniami wdrażanymi w Stuttgarcie. 22-hektarowy teren dawnej stacji kolejowej w dzielnicy Bad Cannstatt staje się nową dzielnicą mieszkaniową i handlową z parkami i placami zaprojektowanymi dla ponad 2000 mieszkańców. Inwestycja promuje rozwiązania dostosowane do zmian klimatycznych, ze szczególnym naciskiem na retencję wody deszczowej na tym terenie.

wizyta studyjna projektu MAURICE

Wymiana doświadczeń pozwoliła na ocenę dotychczasowych wyników projektu oraz wskazanie dalszych kierunków jego realizacji. W czasie dyskusji podkreślano znaczenie zwiększenia świadomości społecznej w zakresie zagrożeń związanych ze zmianami klimatu oraz akceptacji społecznej dla wdrażania rozwiązań niezbędnych do przeciwdziałania tym zmianom zarówno w skali mikro-, lokalnej, jak i regionalnej.

fotografia partnerów projektu MAURICE

Projekt MAURICE „Zarządzanie miejskimi zasobami wody w Europie Środkowej w obliczu zmian klimatu” realizowany jest ze środków programu Interreg Europa Środkowa. Partnerami projektu, oprócz Głównego Instytutu Górnictwa PIB (lidera), są Urząd Miejski w Jaworznie (Polska), Urząd Miejski w Novy Bydzov (Czechy), Uniwersytet Techniczny w Libercu (Czechy), Urząd Miejski Stuttgart (Niemcy), Politechnika Mediolańska (Włochy), Konsorcjum rekultywacyjne East Ticino Villoresi (Włochy), Służba Geologiczna Słowenii (Słowenia), Kanalizacyjna Spółka Publiczna Vodovod Snaga (Słowenia), Wydział Inżynierii Geotechnicznej, Uniwersytet w Zagrzebiu (Chorwacja) oraz Urząd Miasta Varaždin (Chorwacja).

Logotyp projektu MAURICE