Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: projekt SMACKER poprawia komunikację miejską w Gdyni

Największą i dynamicznie rozwijająca się dzielnicą Gdyni jest Chwarzno-Wiczlino. Liczba mieszkańców tej dzielnicy szybko rośnie, a większość z nich dojeżdża do innych części miasta. Sytuacja ta wymagała dostosowania siatki połączeń komunikacji miejskiej do zmieniających się potrzeb. Obszar ten pod koniec 2019 roku wybrano do działań pilotażowych transnarodowego projektu SMACKER (ang. Soft Measures & Actions for behavioural Change and Knowledge to Embrace peripheral and Rural areas), którego Gdynia jest partnerem.

ilustracja projektu SMACKER

Od tego czasu, na wybranych przystankach w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, zamontowano nowoczesne, elektroniczne rozkłady jazdy zasilane za pomocą paneli fotowoltaicznych. Przeprowadzono również badania potrzeb komunikacyjnych mieszkańców, których analiza przełożyła się na realne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Od 1 marca br. mieszkańcy mogą cieszyć się zwiększoną częstotliwością kursów podstawowych linii autobusowych łączących dzielnicę z centrum Gdyni.

Zmiany będące efektem prac w projekcie SMACKER są promowane w Gdyni m.in. przez przygotowaną animację, plakaty oraz zakończony już konkurs fotograficzny „Komunikacja miejska – osobista satysfakcja”. Projekt planuje dalsze uatrakcyjnienie transportu publicznego, m.in. organizując parkingi przesiadkowe, czy buspas, a władze Gdyni zapowiadają również stworzenie nowatorskiego Planu Mobilności dla dzielnicy. Budżet na realizację gdyńskiej części projektu wynosi 219 210 EUR, z czego miasto otrzyma 85% dofinansowania w formie refundacji.

O projekcie

Projekt SMACKER koncentruje się na problemach i wyzwaniach transportu publicznego i mobilności, z którymi zmagają się obszary położone z dala od głównych szlaków komunikacyjnych w państwach Europy Środkowej. Usługi transportowe i związane z nimi koszty wymagają reorganizacji. Użytkownicy potrzebują aktualnej  informacji o połączeniach. W projekcie bierze udział dziewięciu partnerów z Austrii, Czech, Słowenii, Węgier, Włoch i Polski. Liderem projektu jest SRM Reti e Mobilita SRL – włoska organizacja odpowiadająca za transport publiczny w Bolonii i okolicach. Jedynym polskim partnerem projektu jest Miasto Gdynia – Zarząd Dróg i Zieleni. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg Europa Środkowa.

logotyp projektu SMACKER

Informacje o projecie SMACKER na stronie Miasta Gdynia.