Celem naboru na małe projekty, który rozpocznie się 15 października br. jest wsparcie obszarów peryferyjnych i znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej w tworzeniu rozwiązań służących poprawie warunków pracy i życia.
Projekty muszą dotyczyć obszarów terytorialnych charakteryzujących się co najmniej jedną z następujących cech:
- niski potencjał gospodarczy,
- słaby dostęp do usług świadczonych w interesie ogólnym, często związany ze zmianami demograficznymi,
- brak bliskości relacyjnej, utrata funkcji/znaczenia, wpływu lub połączeń.
Nie ma konkretnej listy ani mapy kwalifikujących się obszarów terytorialnych. Ich skala i rozmiar mogą się różnić w zależności od celów projektu, od np. przedmieść czy dzielnic miast, gmin wiejskich, małych lub średnich miast po całe regiony, które cierpią z powodu peryferyjności lub trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.
Adresowanie obszarów peryferyjnych
Ubiegając się o dofinansowanie, należy wskazać obszar/obszary terytorialne, których projekt będzie dotyczył z uzasadnieniem jego peryferyjności, według powyższego zestawu cech, posługując się statystykami, danymi liczbowymi i wyjaśnieniem sytuacji.
Należy opisać specyfikę problemów dotykających wybrane obszary oraz wskazać, jakie wyzwania podejmie międzynarodowe partnerstwo małego projektu – i co dokładnie projekt zamierza zrealizować (zmienić, poprawić).
Jeśli administracja obszaru peryferyjnego, którego dotyczy projekt, nie może uczestniczyć w projekcie, inna organizacja zgodnie z kompetencjami może reprezentować taki obszar (np. agencja rozwoju).