21 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja „Lokalne wyzwania, międzynarodowe rozwiązania. Programy INTERREG zapraszają do współpracy”.
Spotkanie było elementem kampanii promującej ofertę programów Interreg Europa Środkowa, Interreg Europa i Interreg Region Morza Bałtyckiego w związku z zbliżającymi się w 2024 roku naborami.
W konferencji wzięło udział ponad 230 uczestników, którzy mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega Europejska Współpraca Terytorialna i jakie korzyści może przynieść.
Podczas spotkania odbyły się sesje tematyczne – „Innowacje na dobre i na złe” oraz „Zielono nam i… klimatycznie”. W panelach dyskusyjnych wzięli udział przedstawiciele beneficjentów projektów, którzy przedstawili konkretne korzyści z udziału w projektach oraz pracownicy Wspólnych Sekretariatów programów, którzy podzielili się wskazówkami dotyczącymi planowania i przygotowywania wniosków.
Konferencja okazała się również areną merytorycznych dyskusji, inspirujących spotkań, nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.
"Rozwiązujemy wspólny, międzynarodowy problem - dla nas, małej gminy - to wielki zaszczyt. Współpraca to pakiet doświadczeń, ale też ogromna motywacja! Do tego, możliwości testowania różnych rozwiązań na poziomie lokalnym" - mówił Marcin Łojek, Gmina Pałecznica.
Ostatnia sesja „Reguły gry” została poświęcona zasadom przygotowywania i realizacji projektów w międzynarodowych partnerstwach. Przedstawiciele Krajowych Punktów Kontaktowych i Wspólnych Sekretariatów, podpowiedzieli od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i gdzie w Polsce szukać dodatkowych informacji.
"Stawiamy na szukanie rozwiązań i sprawdzanie ich w praktyce. Dla początkujących oferujemy małe projekty, w których można „przetestować” czym jest Interreg Region Morza Bałtyckiego" - podkreślała Marta Ślężak-Warszycka, Interreg Region Morza Bałtyckiego.