Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

31 stycznia 2025 r. w Krakowie podczas konferencji „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?” odbył się panel pt. „Think Europe, do Interreg!”. W trakcie tego spotkania rozmawialiśmy o unijnych programach Interreg. Beneficjenci tych programów przedstawili efekty zrealizowanych projektów. Z kolei przedstawiciele Komisji Europejskiej, administracji publicznej i świata nauki dyskutowali nad znaczeniem i przyszłością Interreg.

Karolina Kiwior

Karolina Kiwior, prezes Fundacji SOS na Ratunek, opowiedziała o działaniach projektu „SOS – ratunek Centrum szkoleniowe organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych”:

  • o utworzeniu centrów treningowych i koordynacji akcji ratowniczych w Równi (PL) i Sławsku (UA),
  • zakupionym, nowoczesnym sprzęcie ratowniczym,
  • szkoleniach polskich i ukraińskich ratowników górskich,
  • popularyzacji tematyki bezpieczeństwa w górach wśród dzieci i młodzieży w Polsce i na Ukrainie.

Pani Kiwior podkreślała znaczenie dobrej i wieloletniej współpracy z ukraińskim partnerem dla podniesienia bezpieczeństwa na pograniczu.

Od lewej Łukasz Cioch - moderator, Tomasz Stefański, Soeren Bollmann

O efektach transgranicznej współpracy na zachodniej granicy Polski i Niemiec opowiadali Tomasz Stefański, zastępca burmistrza Słubic oraz Sören Bollmann, kierownik Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji i Biura ds. Kształcenia. W niesztampowy sposób pokazali, jakich inwestycji oraz wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i innych zabrakłoby mieszkańcom Słubic i Frankfurtu nad Odrą, gdyby nie było programu Interreg Brandenburgia – Polska. Wspomnieli również o planach na przyszłość dotyczących utworzenia europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej.

Łukasz Cioch, Hynek Bӧhm, Irene McMaster, Niels Chresten Andersen, Rafał Baliński, Olena Felenyuk, Sławomir Tokarski

W drugiej części spotkania nad znaczeniem Interreg i jego przyszłością rozmawiali:

  • Sławomir Tokarski, dyrektor Departamentu REGIO D z Komisji Europejskiej,
  • Rafał Baliński, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Olena Felenyuk, dyrektor Departamentu Koordynacji Międzynarodowej Pomocy Technicznej w Sekretariacie Gabinetu Ministrów Ukrainy,
  • Niels Chresten Andersen, przedstawiciel regionu Bornholm (Dania), a także reprezentant duńskiej instytucji krajowej w Komitecie Monitorującym program Interreg Południowy Bałtyk,
  • dr hab. Hynek Bӧhm z Uniwersytetu Opolskiego,
  • dr Irene McMaster z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow.

Dyrektor Rafał Baliński wyjaśniał, po co Europie jest Interreg. Dyrektor Sławomir Tokarski mówił o wynikach konsultacji publicznych i raportu na temat kierunków zmian dla Interreg. Niels Chresten Andersen podzielił się m.in. uwagami dotyczącymi liczby programów i ich układu geograficznego.

Dr hab. Hynek Boehm podkreślał znaczenie realizacji małych projektów dla międzynarodowej współpracy transgranicznej, a także dla relacji międzyludzkich na pograniczu. Z kolei dr Irene McMaster podzieliła się wynikami badań nad programami Interreg w Europie Północnej.

Dyrektor Olena Felenyuk wskazała, jakie znaczenie dla Ukrainy ma współpraca w ramach Interreg. Wyraziła także potrzebę wprowadzenia pewnych ułatwień w programie ze względu na obecną szczególną sytuację Ukrainy.

Notatka graficzna 1

Notatka graficzna 2